top of page
  • Writer's pictureSABINA LUDYNIA

Emerytura Social Security

Updated: Jul 11, 2023


Social Security – to system ubezpieczenia społecznego, odpowiednik polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obejmujący prawie wszystkich pracowników najemnych jak i pracujących na własny rachunek.

Kiedy pracujesz i płacisz podatki na Ubezpieczenia Społeczne, otrzymujesz tak zwane „kredyty” na świadczenia Ubezpieczeń Społecznych. Liczba kredytów potrzebnych do uzyskania świadczeń emerytalnych zależy od daty urodzenia. Jeśli urodziłeś się w 1929 roku lub później, potrzebujesz 40 kredytów (zazwyczaj jest to 10 lat pracy).

Wysokość świadczeń Social Security, które Ty lub Twoja rodzina będziecie otrzymywać, zależy przede wszystkim od wysokości Twoich zarobków, dlatego też trzeba regularnie sprawdzać czy Urząd posiada wszystkie dane. Braki w tych informacjach mogą oznaczać niższe późniejsze świadczenia.

Braki w zapisach mogą wynikać z różnych przyczyn. Wiele z nich można poprawić lub uzupełnić. Generalnie musi to nastąpić w ciągu 3 lat, 3 miesięcy i 15 dni po każdym roku, w którym otrzymałeś zarobki.


Ważne:

Wysokość zarobków osób pracujących na własny rachunek / samozatrudnionych potwierdza rozliczenie podatkowe. Jeżeli złożysz je po tym limicie czasowym, Social Security nie uwzględni ich w ewidencji a tym samym w późniejszym naliczaniu emerytury.


Kontrolę zarobków, jak również wiele innych czynności dotyczących emerytury (w tym złożenie wniosku o nia), umożliwia założenie konta My Social Security.


Pomocne linki

Założenie konta My Social Security: www.ssa.gov/myaccount

Jak skorygować ewidencję zarobków: https://www.ssa.gov/pubs/EN-05-10081.pdf


コメント


bottom of page